Międzynarodowe pokazy lotnicze Royal International Air Tattoo w bazie lotniczej Fairford nie będą pierwszym europejskim przystankiem samolotu wielozadaniowego F-35 Lightning II. Przynajmniej jeden holenderski F-35A pojawi się podczas pokazów lotniczych w Leeuwarden w czerwcu bieżącego roku.

Rzecznik prasowy Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych podpułkownik Sidney Plankman, oświadczył, że samolot będzie można oglądać na wystawie statycznej, a także podczas pokazów w locie wraz z holenderskimi F-16. Holenderski F-35A wystartuje z bazy wojsk lotniczych Edwards w Kalifornii, do Leeuwarden dotrze pod koniec maja, gdzie w dniach 10-11 czerwca weźmie udział w pokazach.

Po ich zakończeniu holenderski F-35A w ciągu kilku tygodni następnych zostanie poddany testom, podczas których zbadany poziom hałasu generowanego przez silniki. Testy będą mieć na celu ustalenie poziomów uciążliwości hałasu dla mieszkańców. – Próby odbywać się w ścisłej współpracy z mieszkańcami i lokalnymi grupami ekologicznymi – powiedział Plankman.

Leeuwarden jest jedną z dwóch holenderskich baz lotniczych, w których stacjonować będzie 37 wielozadaniowych samolotów piątej generacji. Drugą jest baza wojsk lotniczych Volkel w prowincji Brabancja Północna. Holendrzy mają obecnie dwa F-35A stacjonujące w kalifornijskiej bazie Edwards.

(defensenews.com; fot. U.S. Air Force/Samuel King Jr)

U.S. Air Force/Samuel King Jr.