Dziś w centrum badawczym francuskich sił zbrojnych w Istres po raz pierwszy wzniósł się w powietrze nEUROn – europejski bojowy bezpilotowy aparat latający (UCAV). Jest to także pierwszy europejski samolot bojowy wykonany w myśl założeń stealth i pierwszy zaprojektowany wyłącznie komputerowo.

– Jesteśmy bardzo dumni, to kamień milowy dla europejskiego przemysłu lotniczego – powiedział prezes Alenia Aermacchi Giuseppe Giordo. – Rozwój i zaprezentowanie stanowiących nowe horyzonty lotnictwa samolotów bezpilotowych zdolnych autonomicznie wykonywać złożone misje od lat szczególnie skupiał naszą uwagę. Dla Alenia Aermacchi i całego włoskiego przemysłu pierwszy lot nEUROna to niezwykle ważne osiągnięcie.

Program nEUROn rozwijają wspólnie Francja, Włochy, Szwecja, Hiszpania, Grecja i Szwajcaria (i w pewnym sensie także Wielka Brytania, gdyż jako napęd wybrano francusko-brytyjski silnik Rolls-Royce Turbomeca Adour). W założeniu jest to demonstrator technologii UCAV i jak podkreśla sam producent, nie należy go nazywać prototypem. Długi na 10 metrów i mając 12,5 metra rozpiętości samolot ma posłużyć jako platforma testowa do dalszych prac nad zagadnieniami takimi jak wykonywanie misji powietrze-ziemia w realiach sieciocentrycznego pola walki, obniżanie skutecznej powierzchni odbicia czy samodzielne wykrywanie i rozpoznawanie celów.

Prototyp zaprezentowano już w styczniu tego roku, po pięcioletnim okresie prac projektowych i testów. Próby w locie odbędą się także we Włoszech i w Szwecji.

(inf. prasowa Alenia Aermacchi)