Należące do austriackich sił zbrojnych cztery wielozadaniowe myśliwce Eurofighter Typhoon zostaną wykorzystane do zabezpieczenia przestrzeni powietrznej podczas Światowego Forum Gospodarczego 2013 w Davos. Międzynarodowa konferencja odbędzie w dniach od 23 do 27 stycznia 2013 roku.

W ramach operacji nadzoru przestrzeni powietrznej „Daedalus 2013” samoloty Eurofighter zapewnią, wzorem lat poprzednich, ochronę przed możliwym zakłóceniem spokoju uczestników Forum. Stanowią jedynie część zespołu, który będzie patrolował ustanowioną tymczasowo strefę zakazu lotów. Dołączyły do nich turbośmigłowe samoloty treningowe PC-7 oraz helikoptery OH-58 Kiowa.

W ostatnich latach, Eurofightery były już stosowane w celu zapewniania bezpieczeństwa na wielu dużych imprezach międzynarodowych. Na przykład, latem ubiegłego roku, Eurofightery z Royal Air Force zabezpieczały przestrzeń powietrzną podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie. W tym czasie pełniły one dyżury bojowe Quick Reaction Alert (QRA) dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. W standardach NATO Quick Reaction Alert (QRA) oznacza najwyższy stan gotowości samolotów bojowych. Jednostki znajdujące się stanie gotowości QRA muszą być gotowe do startu i znalezienia się powietrzu w ciągu minuty. Szybkie reagowanie umożliwia podjęcie misji np. przechwycenia, identyfikacji lub neutralizacji intruza w przestrzeni powietrznej, co wiąże się z jego zestrzeleniem lub zmuszeniem do lądowania.

Samoloty te mają również doświadczenie na polu alpejskim. Zapisały na swoim koncie kontrolę przestrzeni powietrznej podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku oraz podczas ostatniego szczytu w Davos.

Od wejścia do służby w 2004 roku, ponad trzysta pięćdziesiąt egzemplarzy Eurofightera zostało dostarczone do sześciu krajów. Wśród nabywców znalazły się takie państwa jak Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Austria i Arabia Saudyjska. W grudniu 2012 roku, do tego grona dołączył Oman, stając się tym samym siódmym zagranicznym nabywcą. Dwanaście maszyn wejdzie do służby w 2017 roku.

Wszystkie używane w Austrii Eurofightery przeszły planowaną program modernizacji i zostały wyposażone w sprzęt o zwiększonej wydajności oraz nowe oprogramowanie. Tak więc austriackie siły zbrojne mają teraz jednostki podniesione do najwyższego standardu.

(defencetalk.com)

Eurofighter/Geoffrey Lee, Planefocus Ltd