19 kwietnia na somalijskiej stronie internetowej Garowe Online pojawiło się kilka zdjęć wyrzutni rakiet systemu przeciwlotniczego S-75 Dwina. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie były zamontowane na podwoziach czołgu T-55. Fotografie wykonano podczas wizyty prezydenta Puntlandu (autonomiczny region w północno-wschodniej Somalii) Abdiwelego Mohameda Alego w zakładach etiopskiego przedsiębiorstwa Gafat Armament Industry.

Samobieżne wyrzutnie S-75 będą znacznie bardziej mobilne niż pierwotne odpowiedniki, które przemieszczają się za pomocą holowanych przyczep lub ciągników samochodowych. Z pewnością szybciej poruszać się będą w obszarach o złych drogach, których w Etiopii nie brakuje.

Uważa się, że modyfikacja Dwin to jak do tej pory największy wysiłek etiopskiego przemysłu obronnego. Lokalne media nie podają, czy rosyjski przemysł obronny, w szczególności przedsiębiorstwo Ałmaz-Antiej, uczestniczył w podjętych pracach. Obecnie nie ma żadnych dowodów na to, że Etiopczycy współpracowali z Kubą i Koreą Północną, które już wcześniej dokonały podobnych modyfikacji.

Pomimo swojego wieku, rakietowe systemy przeciwlotnicze S-75 nadal pozostają w służbie w siłach zbrojnych różnych państw na całym świecie. Według najświeższych danych z maja 2016 roku oprócz Etiopii, która ma 18 wyrzutni, Dwinami dysponują: Angola (40 wyrzutni), Egipt (280 wyrzutni), Kazachstan (100 wyrzutni), Korea Północna (180 wyrzutni), Syria (320 wyrzutni), Sudan (90 wyrzutni). Etiopia nabyła systemy S-75 w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i nadal niektóre z nich są rozmieszczone w trzech stałych punktach wokół Addis Abeby.

(janes.com, armyrecognition.com; na zdjęciu egipska wyrzutnia rakiet przeciwlotniczego systemu S-75 Dwina, fot. SSgt. David Nolan, domena publiczna)