Etiopskie siły zbrojne poinformowały o rozbiciu komórki bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego działającej w pobliżu granicy z Somalią i Kenią. Jest to pierwszy odnotowany przypadek neutralizacji oddziału Da’isz na terytorium Etiopii. Pułkownik Tesfaye Ayalew stwierdził, że udało się zatrzymać terrorystów dzięki ścisłej współpracy z somalijskim wywiadem.

Wśród aresztowanych znaleźli się obywatele Syrii i Jemenu oraz nieliczna grupa Etiopczyków. Aktywność bojowników w Etiopii nie jest zaskoczeniem. W zeszłym miesiącu po raz pierwszy Da’isz opublikowało materiały propagandowe po amharsku – w narodowym języku Etiopii. Stanowiło to zapowiedź przeniesienia części operacji z Somalii w głąb Afryki.

Działalność Da’isz w Rogu Afryki związana jest z rywalizacją z Al-Ka’idą o przywództwo w międzynarodowym ruchu fundamentalistycznym. Obie organizacje prowadzą wojnę w sąsiedniej Somalii i, mimo narastającej presji militarnej ze strony Unii Afrykańskiej, nadal stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa regionu.

Zobacz też: Państwo Islamskie wkracza do Demokratycznej Republiki Konga

(bbc.com)

Ilyas Ahmed, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication