211. Eskadra Myśliwsko-Uderzeniowa „Wake Island Avengers” (VMFA-211) lotnictwa amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej na początku września przebazowała się do Wielkiej Brytanii – do bazy RAF Marham w Anglii Wschodniej. Celem wizyty jest odbycie wspólnych ćwiczeń z brytyjską 617. Eskadrą przed przyszłorocznym zaokrętowaniem amerykańskiej jednostki na lotniskowiec Royal Navy HMS Queen Elizabeth. Obie jednostki latają myśliwcami F-35B Lightning II.

– W tym czasie zrealizujemy realistyczne ćwiczenia w celu sprawdzenia naszej interoperacyjności pod względem taktyki, procedur, techniki i zgodności systemów elektronicznych – powiedział podpułkownik Joseph Freshour, dowódca VMFA-211. – Będziemy ciężko pracować wspólnie z 617. Eskadrą, żeby rozwijać nasze umiejętności, które znajdą zastosowanie na morzu. Piechota morska ma długie tradycje współpracy z Royal Navy i Royal Marines.

Dziesięć F-35B przyleciało do RAF Marham z Marine Corps Air Station Yuma z postojem w MCAS Beaufort. W czasie dwóch miesięcy pobytu w Wielkiej Brytanii piloci z VMFA-211 wezmą udział między innymi w manewrach NATO „Point Blank” i wspólnych z brytyjskim lotniskowcem manewrach „Crimson Warrior”. Brytyjska i amerykańska jednostka będą musiały potwierdzić swoje umiejętności sprawnego operowania z pokładu lotniskowca i projekcji siły z morza.

W związku z pandemią COVID-19 przed przybyciem do Europy wszyscy żołnierze, marynarze i cywile z VMFA-211 odbyli dwutygodniową izolację w bazie Yuma, gdzie na co dzień stacjonuje eskadra. Ponadto każdy człowiek przeszedł dwa testy na obecność koronawirusa – pierwszy w momencie rozpoczęcia izolacji, a drugi przed samym przebazowaniem. Wszystkie przygotowania odbywały się z zachowaniem maksymalnego możliwego dystansu społecznego i stosowaniem środków ochrony osobistej.

VMFA-211 jako pierwsza eskadra wykorzystała F-35B bojowo. Samoloty należące do US Marine Corps zaatakowały 27 września 2018 roku cel na terytorium Afganistanu. Myśliwce operowały wtedy z uniwersalnego okrętu desantowego USS Essex typu Wasp. Natomiast w 2017 roku loty eskadry były czasowo wstrzymane z powodu wystąpienia anomalii w działaniu programu serwisowego ALIS.

Zobacz też: Irlandia rozważa zakup myśliwców

(marines.mil)

USMC / Cpl. A. J. Van Fredenberg