Estońska spółka Milrem Robotics w ubiegłym tygodniu pokazała bezzałogowy pojazd naziemny THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) włoskim wojskom lądowym. Zademonstrowano go podczas prezentacji systemów robotycznych i autonomicznych w konfiguracji wyposażonej w pakiet Milrem Intelligent Functions Integration Kit, który pozwala na poruszanie się po zaplanowanej trasie czy śledzenie różnych obiektów i podążanie za innymi pojazdami. Podczas pokazów dla Esercito Italiano pojazd wyposażony był również w wyrzutnię bezzałogowego statku latającego, dzięki której zwiększa się potencjał rozpoznawczy i świadomość sytuacyjna operatora sterującego THeMIS-em.

Przedstawiciele spółki poinformowali jednocześnie o starcie programu oceny i analizy wdrażania inteligentnych systemów uzbrojenia IS-IA² (Intelligent Systems Implementation Analysis and Assessment) w doktrynie wojsk lądowych Włoch. Głównym zamierzeniem jest pomoc siłom zbrojnym różnych państw we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań. Na IS-IA² składają się trzy główne etapy: analiza wymagań krajowych sił zbrojnych, wdrożenie „skrojonego pod te wymagania” systemu bezzałogowego zintegrowanego z dostarczonymi niestandardowymi technologiami dla sił zbrojnych oraz ocena wyników.

– IS-IA² zapewni wsparcie dla sił zbrojnych, począwszy od wstępnego planowania, na pełnym wdrożeniu oraz analizie inteligentnych i zrobotyzowanych systemów z opracowaniem koncepcji w standardach NATO i metodologiami eksperymentowania kończąc – powiedział kapitan w stanie spoczynku Jüri Pajuste, dyrektor do spraw badań i rozwoju Milrem Robotics.

Naturalnym użytkownikiem THeMIS-ów są estońskie siły obronne. Od kwietnia 2019 do maja 2020 roku bezzałogowca używali estońscy żołnierze podczas operacji antyterrorystycznej „Barkhane” w Mali. Wykorzystywany był do typowych zadań rozpoznawczych, podczas których żołnierze mogli liczyć na zwiększoną świadomość sytuacyjną przy jednoczesnej ochronie przed niepotrzebnym ryzykiem.

THeMIS-a dostarczono dotychczas do dziewięciu krajów, z których siedem to państwa członkowskie NATO. 29 września Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych podpisało z Holandią umowę dotyczącą wspólnego pozyskania siedmiu THeMIS-ów. Na podstawie tego porozumienia w terminie jednego miesiąca Estońskie Siły Obronne otrzymają trzy pojazdy. Później cztery kolejne trafią do holenderskich wojsk lądowych. Dołączą do innych użytkowanych przez Koninklijke Landmacht. Od 2019 roku żołnierze 13. Lekkiej Brygady dysponują dwoma pojazdami.

Warto przypomnieć, że obecnie Milrem kieruje finansowanym przez Unię Europejską projektem zintegrowanego modułowego bezzałogowego system naziemnego iMUG, którego celem jest opracowanie zunifikowanego europejskiego bezzałogowego pojazdu lądowego.

Innym produktem, nad którym pracuje spółka Milrem Robotics, jest autonomiczny gąsienicowy wóz bojowy Type-X RCV (Robotic Combat Vehicle), który wyglądem przypomina klasyczny czołg. Platformę wyposażono w hybrydowy układ napędowy, złożony z silników elektrycznego i dieslowskiego. W obrotowej wieży zainstalowano uzbrojenie w postaci armaty szybkostrzelnej kalibru 30 milimetrów (opcjonalnie 50 milimetrów) i współosiowego karabinu maszynowego kalibru 7,62 milimetrów.

W czerwcu opublikowano pierwsze zdjęcia Type-X RCV zintegrowanego z wieżą Cockerill Protected Weapons Station Gen. II (CPWS II). Jest to niskoprofilowa aluminiowa wieża wypuszczona na rynek przez belgijskie przedsiębiorstwo John Cockerill Defense. Może być osadzona na lekkich pojazdach w układzie 4 × 4 i 6 × 6. Wyposażono ją w panoramiczny celownik z kamerą telewizyjną CCD, termowizorem i funkcją fuzji obrazu.

Zobacz też: Japonia myślała o bezzałogowych myśliwcach

(informacja prasowa)

Milrem Robotics