Prezydent Recep Tayyip Erdoğan ogłosił, że tureckie siły zbrojne będą mieć własny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu. Otrzyma on nazwę Siper (w języku tureckim: tarcza). W opracowanie, badania, rozwój i produkcję zaangażowane będzie konsorcjum składające się z przedsiębiorstw lokalnego sektora obronnego: Aselsan, Roketsan i TÜBİTAK Sage.

Szef tureckiego państwa stwierdził, że pierwsze elementy systemu trafią do sił zbrojnych pod koniec 2021 roku. Podczas spotkania Rady do spraw Badań Naukowych i Technologicznych Turcji (TÜBİTAK) Erdogan powiedział, że wejście do służby systemu Siper ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa państwa, zaś lokalne przedsiębiorstwa mają dać z siebie wszystko, aby powstał on jak najszybciej.

Warto przypomnieć, że Ankara zamówiła rosyjski system S-400 Triumf, który ma rozpocząć służbę liniową już w październiku 2019 roku. Do tej pory Turcja opracowała przeciwlotniczy system średniego zasięgu, który wykorzystuje dwa typy pocisków. Pierwszym z nich jest HISAR-O o zasięgu 25 kilometrów, drugim zaś – HISAR-A o zasięgu 15 kilometrów. HISAR-A pojawi się w linii w 2020 roku, a HISAR-O – rok później.

W lutym pojawiły się pogłoski bazujące na rosyjskich źródłach dyplomatycznych i wojskowych, że w 2021 roku może dojść do podpisania z Turcją kolejnego kontraktu w sprawie systemu S-400 Triumf. Umowa ma być sygnowana wkrótce zakończeniu dostaw pierwszej transzy. Według tamtych, nieoficjalnych, doniesień Ankara ma być zdecydowana na pozyskanie S-400 w sile pułku.

Erdoğan zapowiadał wcześniej, że technologia potrzebna do budowy nowoczesnego systemu obrony powietrznej zostanie pozyskana w ramach partnerstwa z firmami zagranicznymi. Od 2015 roku wiele wydarzyło się w tej sprawie. Najpierw mówiło się o zainteresowaniu przeciwlotniczym SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1, zaś w lutym 2016 roku w stawce pojawił się MEADS.

Obecnie Turcy prowadzą rozmowy odnośnie systemu SAMP/T i razem z koncernem Eurosam negocjują warunki umowy w sprawie rozwoju i produkcji systemu dla tureckich sił zbrojnych. Roketsan, Aselsan i Eurosam uczestniczą w osiemnastomiesięcznym studium koncepcyjnym.

Zobacz też: Erdoğan chce jak najszybszych dostaw S-400

(armyrecognition.com)

Andrzej Pawłowski, konflikty.pl