Komitet Narodów Zjednoczonych do spraw Libijskich Sankcji poinformował, że Zjednoczone Emiraty Arabskie nie przestrzegają nałożonego na Libię embarga i nielegalnie dostarczają uzbrojenie oddziałom generała Chalify Haftara. W opublikowanym raporcie stwierdzono, że nielegalne dostawy uzbrojenia przyczyniły się do zwiększenia liczby ofiar cywilnych w libijskim konflikcie. Urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych zwrócili się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich o wyjaśnienia, ale nie otrzymali odpowiedzi.

Konflikt w Libii jest jeszcze jednym powodem niedawnego zerwania stosunków dyplomatycznych między kilkoma państwami arabskimi a Katarem. Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie od 2011 roku wspierają w Libii przeciwne strony. Emiraty wspierają wojska generała Haftara, który walczy z islamistycznymi bojówkami na wschodzie kraju.

Katar tradycyjnie zaprzecza wszelkim informacjom łączącym go z terrorystami. Popierany przez generała libijski rząd Abdullaha Al-Thinniego dołączył do bojkotu Kataru na arenie międzynarodowej.

Na marginesie tych wydarzeń generał Haftar stwierdził ostatnio, iż także Hamas wspiera finansowo libijskich islamistów. Hamas wydał oświadczenie, w którym wszystkiemu zaprzeczył i podkreślił, że jego wszystkie zasoby finansowe i bojowe są skierowane wyłącznie przeciwko Izraelowi.

(alaraby.co.uk)

Mspvarmored, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International