Według dziennika Libyan Herald Libijska Armia Narodowa odebrała kilkadziesiąt pojazdów wojskowych w ramach darowizny od Abu Zabi. W skład dostawy, która przypłynęła do portu w Tobruku 23 kwietnia, weszły lekkie pojazdy opancerzone Panthera T-6 i wojskowe pick-upy Toyota Land Cruiser. Według dziennika stan techniczny pojazdów wskazywał na to, że nie były dotąd używane. Nie jest znana dokładna liczba pojazdów wyładowanych w libijskim porcie.

Głównodowodzący siłami zbrojnymi i minister obrony generał Chalifa Bilkasim Haftar nie potwierdził faktu otrzymania nowego sprzętu od sojuszników. Do niedawna pozostałe oficjalne źródła rządowe w Libii również nie komentowały doniesień medialnych. Potwierdzenie dostaw sprzętu wojskowego Libyan Herald uzyskał od rzecznika prasowego libijskich sił zbrojnych, który oświadczył, że niektóre z nowych pojazdów zostaną natychmiast użyte w boju. Wesprą trwającą ofensywę wojskową mającą na celu wyparcie bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego z Syrty.

To nie pierwsza dostawa pojazdów Panthera T-6 do Libii. Dwa lata temu, w maju 2014 roku, Trypolis otrzymał dostawę trzydziestu dwóch takich wozów. Dostawę ujawnił raport oenzetowskiego panelu ekspertów badającego przestrzeganie embarga na dostawy uzbrojenia do Libii. Opublikowany został w marcu bieżącego roku. Twórcy raportu pewni byli, że do dostawy doszło, ale nie byli zgodni co do jej źródła, zakłady Streit Gropu zlokalizowane są bowiem w Egipcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

(defensenews.com; fot. Mspvarmored, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)

Mspvarmored, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International