W czasie badań prowadzonych przez Muzeum Wojen Morskich w Thyborøn dokonano wielkiego odkrycia: na dnie Skagerraku odnaleziono wrak niemieckiego okrętu podwodnego typu XXI. Był to najbardziej zaawansowany okręt podwodny drugiej wojny światowej.

Na podstawie kwerendy archiwalnej ustalono, że jest to U-3523, zatopiony bombami przez bombowiec B-24 Liberator 86. Eskadry RAF-u 6 maja 1945 roku. Było to tuż przed kapitulacją Niemiec, ale tuż po wyzwoleniu Danii, a załoga okrętu prawdopodobnie chciała stamtąd uciec. Wrak leży na głębokości 123 metrów, dziesięć mil morskich na północ od miejscowości Skagen i dziewięć mil na zachód od pozycji, którą meldowała załoga bombowca w 1945 roku.

Dzięki nowoczesnej konstrukcji obejmującej nowoczesny kształt kadłuba, sonar pasywny czy chrapy był to pierwszy okręt podwodny zaprojektowany specjalnie do spędzania większej części rejsu w zanurzeniu. Dysponował dużym zasięgiem pozwalającym teoretycznie pokonać bez uzupełniania paliwa drogę z Niemiec do Argentyny. W momencie zakończenia wojny zamówionych było 118 okrętów tego typu, ale na patrol bojowy wyszedł tylko jeden.

Z powodu dużej głębokości, na której zalega wrak, muzeum nie planuje jego wydobycia. Jedynego ocalałego U-Boota typu XXI można oglądać w Niemczech w muzeum w Bremerhaven (na zdjęciu).

Zobacz też: Wyjaśniono zagadkę okrętu podwodnego H.L. Hunley

(cphpost.dk)

Clemens Vasters, Creative Commons Attribution 2.0 Generic