Elbit poinformował o zdobyciu kontraktu na dostawę haubic samobieżnych ATMOS dla nieujawnionego państwa z regionu Azji i Pacyfiku. W grę mogą wchodzić dwa kraje.

Izraelski koncern nie ujawnia nawet ile haubic ma zostać dostarczonych. Wiadomo jedynie, że wartość kontraktu wynosi 27 milionów dolarów i obejmuje także dostawę systemów dowodzenia, wyszukiwania i wskazywania celów oraz kierowania ogniem. Poszczególne systemu mają być zainstalowane na różnych podwoziach, najlepiej odpowiadających rodzajowi wykonywanych zadań i zapewniających wysoką mobilność. Termin realizacji umowy wynosi trzy lata. ATMOS to kolejna „strzelająca ciężarówka” kalibru 155 milimetrów, oferowana w wariantach z lufą długości 39, 49 lub 52 kalibrów. W tym ostatnim wariancie maksymalny zasięg ognia wynosi 41 kilometrów.

Wśród potencjalnych nabywców wymienia się przede wszystkim Tajlandię, która w roku 2012 zakupiła osiemnaście egzemplarzy ATMOS-a. Tajska armia była zainteresowana pozyskaniem kolejnych haubic, a nawet uruchomieniem ich produkcji na miejscu. Innym potencjalnym klientem są Filipiny. Manila w zeszłym roku była zainteresowana kupnem tuzina holowanych haubic ATHOS. Ponadto Elbit rozpoczął już realizację kontraktu na modernizację filipińskich wozów bojowych.

(elbitsystems.com, fot. Rowielip na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2 lub późniejszej)

Rowielip, GNU Free Documentation License, Version 1.2