Adwokaci rosyjskiego handlarza bronią Wiktora Buta twierdzą, że mają dowody popierające ich odwołania i chcą ponownego rozpatrzenia sprawy: „Mamy wiarygodne informacje przedstawicieli amerykańskich agencji państwowych o wywieraniu nacisków , groźbach i próbach przekupstwa tajskich urzędników, którzy wydali zgodę na ekstradycję Buta do Stanów Zjednoczonych. Na podstawie tych nowych faktów sprawa powinna wrócić na wokandę i ponownie zostać rozpatrzona przed sędzią Judith Sheindlin” – powiedział agencji RIA Novosti adwokat Buta Albert Dayan.

Wiktor But został zatrzymany w Bangkoku w roku 2008, ale dopiero po długotrwałej batalii prawnej z tajskimi urzędnikami w listopadzie 2010 roku władze wydały go Stanom Zjednoczonym. Obrońcy Buta już wtedy twierdzili, że ekstradycja jest nielegalna, a urzędnicy amerykańscy złamali prawo. Sędzia Sheindlin stwierdziła, że nie jest jej rolą ocenianie prawa i zwyczajów innych państw.

Były sowiecki oficer wojskowy Wiktor But został oskarżony o udział w spisku mającym na celu zabicie obywateli amerykańskich, w tym oficerów i pracowników wojska, nielegalne próby zdobycia rakiet przeciwlotniczych i sprzedaż broni wartej miliony dolarów kolumbijskiej organizacji terrorystycznej FARC. W listopadzie 2011 roku amerykański sąd uznał go winnym zarzucanych mu czynów, a w kwietniu 2012 roku został skazany przez sąd w Nowym Jorku na karę 25 lat więzienia oraz 15 milionów dolarów grzywny.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow uważa skazanie Buta za bezprawne i twierdzi, że rząd zrobi wszystko, by na legalnej drodze ściągnąć go do Rosji.

(en.rian.ru)