Rosja zainteresowana jest zwiększeniem swojej obecności na rynku uzbrojenia w Kazachstanie. Okazją do tego są tegoroczne targi obronne Kadex 2012, które wczoraj rozpoczęły się w kazachskiej stolicy.

Rosja jest reprezentowana przez wiele dużych przedsiębiorstw związanych z przemysłem obronnym, w tym United Shipbuilding Corporation, United Aircraft Corporation i Uralvagonzavod. Nie zabrakło również kontrolowanego przez państwo, rosyjskiego eksportera broni Rosoboronexportu.

Rosja zamierza zmienić swój status międzynarodowy z wiodącego globalnego gracza w kierunku podmiotu o niskim zaangażowaniu. Według redaktora naczelnego portalu Periskop.ru Rusłana Alijewa państwa takie jak Wenezuela, Algieria, Indie i Chiny, które były głównymi odbiorcami rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego zostały „nasycone” z rosyjskim uzbrojeniem. W przypadku Indii, a przede wszystkim Chin bardzo duże znaczenie odegrał rozwój rodzimego przemysłu zbrojeniowego.

Eksperci wskazują, że Rosja, w najbliższym czasie, będzie wykazywać bardzo duże zainteresowanie obszarem Wspólnoty Niepodległych Państw. Rosjanie, biorąc pod uwagę wydarzenia Arabskiej Wiosny, będą zacieśniać wojskowo-techniczną współpracy z sąsiadami z obszaru WNP.

(RIA Novosti)