26 lipca ministerstwo obrony Egiptu ogłosiło, że w ręce tamtejszych wojsk lotniczych przekazano dwa pierwsze myśliwce wielozadaniowe Rafale C. Jest to czwarta transza francuskich samolotów dostarczona do Kraju Faraonów. Rafale’e prawdopodobnie znalazły się w Egipcie tego samego dnia, w którym opublikowano komunikat, lecz nie ma co do tego pewności.

Obecnie Egipt ma już na stanie jedenaście z dwudziestu czterech myśliwców zamówionych w lutym 2015 roku. Do tej pory dostarczano jednak wyłącznie dwumiejscowe Rafale’e B. Docelowo egipskie wojska lotnicze będą mieć na stanie dwadzieścia cztery maszyny obu wersji.

W tym roku Kair ma odebrać jeszcze trzy myśliwce.

Egipskie Rafale’e mają już za sobą chrzest bojowy. W maju tego roku trzy myśliwce wzięły udział w nalocie na islamistów odpowiedzialnych za zamach terrorystyczny na terenie Egiptu (zobacz też: Egipt: Chrzest bojowy Rafale’i w odwecie za atak na Koptów). Według niektórych ekspertów płynie stąd wniosek, że maszyny w wersji B wykorzystywane będą jako pełnokrwiste samoloty bojowe, w których drugi członek załogi odpowiadać będzie za obsługę uzbrojenia powietrze–ziemia.

(janes.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl