Rosyjski dziennik Wiedomosti poinformował, że wojska lotnicze Egiptu zdecydowały się na zakup czterdziestu sześciu myśliwców MiG-29. Podano także, iż ustalono już warunki transakcji ze stroną rosyjską i że wartość kontraktu wyniesie około 2 miliardów dolarów.

Podpisanie umowy ma nastąpić „w najbliższej przyszłości”, ale trzeba pamiętać, że są to informacje nieoficjalne, pochodzące z anonimowych źródeł. Nie potwierdziły ich ani Rosoboroneksport, ani RSK MiG. O zainteresowaniu Kairu MiG-ami-29 i nowocześniejszymi MiG-ami-35 mówiło się jednak już jesienią 2013 roku. Jeśli sprzedaż dojdzie do skutku, będzie to największy w historii kontrakt eksportowy na MiG-i-29; pozwoli wydłużyć działanie linii produkcyjnej do 2020 roku.

W kontekście niedawnego zakupu dwudziestu czterech francuskich Rafale’i zakup samolotów od Rosjan oznaczałby zerwanie z niepodzielną dominacją Amerykanów w dziedzinie zaopatrywania egipskiego lotnictwa w samoloty bojowe (Waszyngton ogłosił embargo na dostawy broni do Egiptu po obaleniu prezydenta Muhammada Mursiego). Z drugiej jednak strony będzie to siedemdziesiąt nowych maszyn, podczas gdy F-16 jest w siłach powietrznych Egiptu ponad 220.

(vedomosti.ru; na zdjęciu słowacki MiG-29, fot. Łukasz Golowanow, Konflikty.pl)