Według komunikatu wydanego przez amerykańską Agencję Departamentu Obrony do spraw Współpracy w Sferze Bezpieczeństwa (DSCA) zatwierdzono sprzedaż dziesięciu śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache do Egiptu. Transakcja w ramach programu Foreign Military Sales ma mieć wartość miliarda dolarów.

Wraz z płatowcami do Kraju Faraonów trafić mają dwadzieścia cztery silniki T700-GE-701, dwanaście systemów celowniczo-noktowizyjnych M-TADS/PNVS, zestawy nawigacyjne firmy Honeywell, systemy ostrzegania o opromieniowaniu przez radiolokator AN/APR-39D czy ostrzegania o wystrzelonych pociskach rakietowych AN/AAR-57. Bogaty będzie też pakiet uzbrojenia, który obejmie 135 pocisków kierowanych Hellfire (wraz z dwudziestoma czterema wyrzutniami M299).

Dokument opublikowany przez DSCA zawiera standardową formułkę o tym, że transakcja nie zmieni równowagi sił w regionie, a także informację o planowanym użyciu śmigłowców uderzeniowych w działaniach antyterrorystycznych na Synaju.

Według raportu World Air Forces 2018 wojska lotnicze Egiptu posiadają obecnie czterdzieści sześć AH-6D. Co szczególnie ciekawe, Kair równolegle wprowadza do służby śmigłowce uderzeniowe produkcji rosyjskiej – zamówione w 2015 roku Ka-52. Egipcjanie stawiają zresztą na maksymalną dywersyfikację źródeł uzbrojenia. W ostatnich latach kupili także drony z Chin oraz myśliwce wielozadaniowe z Francji

Zobacz też: Hybrydowy AH-64E Block 2 prawie jak AH-56A Cheyenne

(dsca.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist 3rd Class Brian Stephens