Wszystko wskazuje na to, że myśliwce Dassault Rafale wojsk lotniczych Egiptu po raz pierwszy odbyły lot bojowy. Celem ataku, przeprowadzonego nocą z 26 na 27 maja we wschodniej części Libii, byli członkowie islamistycznej bojówki sprzymierzonej z Al-Kaidą.

Uderzenie na budynki w mieście Darna było odwetem za zamach na egipskich Koptów, w którym zginęło około dwudziestu pięciu osób. Wspólnie z lotnictwem egipskim udział w ataku wzięły siły opowiadającego się po stronie Libijskiej Armii Narodowej generała Chalify Haftara (słynącego z ambicji i niezależności oraz uchodzącego za najlepszego obecnie libijskiego dowódcę). Egipcjanie wykorzystali także myśliwce Lockheed Martin F-16C Fighting Falcon i (do wsparcia sił uderzeniowych) samoloty wczesnego ostrzegania i kontroli Grumman E-2C Hawkeye.

Egipt zamówił dwadzieścia cztery Rafale’e, w tym osiem dwumiejscowych, w 2015 roku. Do tej pory dostarczono dziewięć egzemplarzy. W uderzeniu na islamistów wzięły udział trzy z nich.

Poniższy film pochodzi z kanału egipskiego ministerstwa obrony. Jego tytuł głosi (w przybliżeniu): Wojska Lotnicze pomściły egipskich męczenników i zniszczyły wyznaczone cele w Libii. Zwraca uwagę to, że Rafale’om podwieszono wyłącznie pociski powietrze–powietrze MICA (i zbiorniki paliwa). Płynie stąd wniosek, że rola tych myśliwców ograniczała się do zapewniania osłony formacji uderzeniowej, złożonej najpewniej tylko z F-16.

Zobacz też: Francja atakuje islamistów pociskami SCALP EG.

(alaraby.co.uk)

materiały prasowe EADS