Kilka dni temu dostarczono 101 pojazdów opancerzonych klasy MRAP z łącznej sumy 762 podarowanych Egiptowi przez Stany Zjednoczone w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Rząd Egiptu wnioskował jednak o 930 pojazdów w wariarntach: M1232 RG33L, M1233RG33L HAGA, M1237 RG33 Plus, M1220 Caiman oraz M1230 Caiman Plus, a także wozy zabezpieczenia technicznego.

Pierwszą dostawę zrealizowano w maju 2016 roku. Kair pokrywał jedynie transport pojazdów z magazynów Sierra Army Depot w Herlong w Kalifornii. MRAP-y dostarczono w maju drogą morską do Aleksandrii, a następnie koleją do Kairu, gdzie je odnowiono i przystosowano do służby w egipskich wojskach lądowych.

Wcześniej dostarczone pojazdy pochodziły z nadwyżek sprzętowych US Army. Częściowo były to wozy ze składnic sprzętu wojskowego, używanego przez siły amerykańskie na Bliskim Wschodzie. Dla Waszyngtonu nieopłacalne byłoby ich składowanie w regionie, a tym bardziej transport z powrotem do kraju.

Według doniesień medialnych egipskie wojska lądowe odebrały dotychczas 400 Caimanów, 260 RG33, 90 opancerzonych ambulansów HAGA i dwanaście pojazdów zabezpieczenia technicznego MaxxPro.

Pierwszy wniosek Egiptu o dostawę niemal tysiąca pojazdów klasy MRAP pojawił się w 2015 roku. Niedawno Kairze zwrócił się z prośbą o dostawę kolejnych 700 MRAP-ów, a także na zarezerwowanie prawa do skorzystania z opcji na dodatkowe 300 egzemplarzy. Wartość około 2 tysięcy pojazdów, które prawdopodobnie będą przekazane egipskim siłom zbrojnym, wyniesie 120 milionów dolarów.

Zobacz też: Czołgi T-90 dla Egiptu, Iraku i Wietnamu

(army.mil)

US Army Security Assistance Command