22 sierpnia w czasie pokazów lotniczych Shoreham w Wielkiej Brytanii doszło do katastrofy zabytkowego odrzutowca Hawker Hunter. Katastrofa, w której zginęło jedenaście osób, nastąpiła przy idealnej pogodzie, po tym jak pilot nie podciągnął samolotu po wykonaniu pętli, która była pierwszym manewrem w jego pokazie.

Była to największa katastrofa na pokazach lotniczych w Wielkiej Brytanii od września 1952 roku, gdy wypadek de Havillanda DH.110 pociągnął za sobą śmierć dwóch pilotów i dwudziestu dziewięciu widzów. Wtedy pokazy z lotami naddźwiękowymi zostały wznowione jeszcze tego samego dnia, a kilka dni temu odwołano pokazy tego samego i następnego dnia, co pokazuje, jak zmieniły się przepisy dotyczące bezpieczeństwa na pokazach lotniczych.

Po wypadku Huntera brytyjska Agencja Lotnictwa Cywilnego ograniczyła udział zabytkowych odrzutowców na pokazach jedynie do przelotów, zakazując im wykonywania akrobacji. Do czasu wyjaśnienia przyczyn katastrofy zakazano także lotów wszystkich Hunterów. Spodziewane są także nowe przepisy dotyczące przygotowania strefy pokazów i planowania lotów, tak by jeszcze bardziej ograniczyć prawdopodobieństwo powtórzenia się takiego wypadku.

(flightglobal.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)