Serwis Navy Recognition poinformował, że francuska marynarka wojenna zamierza w ciągu dziesięciu lat zakupić pokładowe samoloty wczesnego ostrzegania E-2D Advanced Hawkeye. Rzecznik francuskiej floty potwierdził, że chodzi o trzy samoloty, które powinny być dostarczone w latach 2026–2028.

Należąca do lotnictwa morskiego Flottille 4F użytkuje w tej chwili trzy E-2C kupione w Stanach Zjednoczonych w 1998, 1999 i 2004 roku. Francja jest jedynym obok Stanów Zjednoczonych użytkownikiem samolotów E-2, który wykorzystuje je w roli samolotów pokładowych.

W czasie oczekiwania na nowe samoloty dotychczasowe E-2C przejdą modernizację. Polega ona na polepszeniu możliwości systemów rozpoznawczych i systemu identyfikacji IFF oraz wymianie dwóch z trzech konsol operatorskich. Prace są realizowane od 2017 roku przez Northropa we francuskich zakładach Atelier Industriel de l’Aéronautique w Cuers. Jest to państwowe przedsiębiorstwo kontrolowane przez ministerstwo obrony specjalizujące się w naprawach samolotów.

Chęć zamówienia E-2D, które miałyby być dostarczone za dziesięć lat, może potwierdzać pojawiające się informacje o planach budowy nowego francuskiego lotniskowca. Wycofanie ze służby lotniskowca Charles de Gaulle planowane jest na 2040 rok. Zamawianie nowych samolotów rozpoznawczych bez budowy nowego lub wydłużenia służby aktualnego lotniskowca byłoby mało zrozumiałe.

Zobacz też: E-2D dla Indii?

(navyrecognition.com)

US Marine Corps / Lance Cpl. Jacob A. Farbo