Obserwatorzy z niepokojem odnotowali duży wzrost aktywności grup terrorystycznych w Burkina Faso. W 2018 roku odnotowano 193 ataki, w których zginęło 180 osób. W obawie przed ekstremistami zamknięto również 800 szkół i wprowadzono stan wyjątkowy w regionach graniczących z Mali. Burkina Faso, przedstawiane do tej pory jako przykład pokojowej koegzystencji różnych grup wyznaniowych, znalazło się na skraju wojny domowej.

Niewielkie i dobrze zorganizowane oddziały islamskich radykałów coraz częściej przypuszczają „>ataki na kościoły. Do ostatniego takiego uderzenia doszło w Dablo, gdzie dwudziestu uzbrojonych mężczyzn zabiło księdza i pięciu wiernych. Zamach przeprowadzono dwa dni po odbiciu przez francuskich komandosów czwórki turystów porwanych w Beninie i przetrzymywanych w kryjówkach na terenie Burkina Faso.

Wzrost aktywności terrorystów pozostawał do tej pory niemal niezauważony. Większość ataków wymierzona jest w stosunkowo nieduże cele: kościoły, kopalnie i wysunięte posterunki. Ofiarami ekstremistów padają również muzułmańscy duchowni znani z umiarkowanych poglądów.

Analitycy z organizacji ACLED (Armed Conflict Location and Event Data) dostrzegli dżihadyzację przestępczości – gangi coraz częściej współpracują z terrorystami, korzystając z możliwości przeszkolenia i dostępu do ciężkiej broni. W zamian przestępcy umożliwiają bojownikom swobodne przekraczanie granic, które w dużej mierze pozostają poza faktyczną kontrolą państwa.

Zobacz też: Da’isz wyprowadziło 400 mln USD z Iraku i Syrii na dalszą działalność

(dw.com)

US Army / Spc Britany Slessman 3rd Special Forces Group