Południowokoreańska spółka Korea Aerospace Industries (KAI) ogłosiła, że pierwszy egzemplarz lekkiego samolotu bojowego FA-50PH dla filipińskich wojsk lotniczych odbył dziewiczy lot, który zakończył się całkowitym sukcesem. W swoim oświadczeniu spółka zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby dostarczyć dwa samolotów do końca tego roku i tym samym wywiązać się z umowy zawartej w marcu ubiegłego roku.

– Wraz z postępami w sprawie oblotu FA-50PH Hukbong Himpapawid ng Pilipina wyselekcjonowały już pilotów, którzy udadzą się do Korei Południowej. Tam będą szkolić się na instruktorów, zaś po powrocie poprowadzą cykle szkoleniowe dla przyszłych pilotów FA-50PH w kraju – powiedział pułkownik Miguel Okol, rzecznik prasowy filipińskich wojsk lotniczych.

Siły Powietrzne Filipin zamówiły dwanaście samolotów FA-50 w marcu 2014 roku. Jednak pierwsze wzmianki o podpisaniu wstępnego porozumienia pojawiły się na krótko po wizycie prezydenta Filipin, Benigna Aquino III, w Seulu w październiku 2013 roku. Wartość kontraktu wyniosła blisko 450 milionów dolarów, zaś termin realizacji obie strony ustaliły na koniec 2017 roku. Umowa przewiduje również pakiet logistyczny i szkoleniowy. Pierwsze dwa egzemplarze mają być jednak dostarczone w ciągu osiemnastu miesięcy od podpisania umowy.

(airrecognition.com; fot. Republic of Korea Air Force, Korea Aerospace Industries, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)