Potwierdzenie budowy trzeciego lotniskowca wywołało w Chinach szeroką dyskusję z udziałem ekspertów nad przyszłością programu budowy okrętów tego rodzaju. Tradycyjnie już w takich sytuacjach chińskie ministerstwo obrony nie komentuje sprawy i stosuje medialny szum do dezinformacji.

Najbardziej uznani eksperci – Song Zhongping z Hongkongu i były oficer marynarki wojennej Wang Yunfei – zgadzają się w jednym: do realizacji strategicznych celów Chin potrzeba pięciu lub sześciu lotniskowców. Taka liczba okrętów w linii powinna zostać osiągnięta w latach 2030–2035 (zobacz też: Chińska marynarka wojenna już liczniejsza niż US Navy).

Eksperci różnią się w opinii odnośnie do lotniskowców o napędzie atomowym. Zdaniem Wanga trzeci i czwarty okręt otrzymają jeszcze napęd konwencjonalny, a nuklearne będą następne jednostki. Jego zdaniem pierwszy atomowy lotniskowiec zostanie zwodowany w roku 2026. Przewidywania Songa są podobne, aczkolwiek uważa on, że pierwszy atomowy lotniskowiec może zostać zwodowany już między rokiem 2022 a 2024.

Zobacz też: Chiny potwierdzają zamiar budowy lotniskowca atomowego

(chinamil.com.cn)

Baycrest, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic