JASSM numer 2000, zbudowany w ramach dwunastej transzy produkcyjnej, został wyprodukowany w podstawowej wersji. Transza 12, która weszła do produkcji w styczniu 2016 roku, składa się ze 150 modeli podstawowych pocisków samosterujących JASSM i sześćdziesięciu JASSM-ów o zwiększonym zasięgu (ER).

– Stany Zjednoczone i ich sojusznicy polegają na pociskach JASSM i JASSM-ER jako kluczowych zdolnościach w swoich krótko- i długoterminowych strategicznych planach obronnych – powiedział Jason Denney, szef programu Systemów Uderzeniowych Dalekiego Zasięgu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. – JASSM i JASSM-ER są jedynymi pociskami manewrującymi klasy stealth dalekiego zasięgu, działającymi w każdych warunkach pogodowych i zdolnymi do rażenia priorytetowych, dobrze bronionych celów teraz i w przyszłości – dodał.

Pociski JASSM i JASSM-ER uzbrojone w penetracyjną głowicę wybuchowo-odłamkową mogą być używane w każdych warunkach atmosferycznych. Mają identyczne właściwości niszczenia celów i charakterystyki stealth, z tym że JASSM-ER ma ponad dwuipółkrotnie większy zasięg. Pociski manewrujące wyposażone są w ulepszony, odporny na zakłócenia cyfrowy odbiornik GPS oraz głowicę na podczerwień dla wyszukiwania konkretnych punktów uderzenia w cel.

Skuteczne przeciwko priorytetowym, dobrze umocnionym, stałym i przemieszczającym się celom pociski JASSM są zintegrowane z następującymi samolotami USAF-u: B-1B, B-2, B-52, F-16 i F-15E. B-1B może dodatkowo przenosić JASSM-ER. Za granicą, JASSM przenoszone są przez samoloty F/A-18A/B i F-18C/D. Wliczając Transzę 14, do tej pory zamówiono ponad 2700 pocisków JASSM, produkowanych w zakładach w Troy w stanie Alabama.

(Informacja prasowa Lockheeda, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl