Prezes Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Aleksiej Rachmanow udzielił wywiadu stacji radiowej Echo Moskwy, w którym poinformował, że obecnie tylko dwie rosyjskie stocznie są technicznie gotowe do budowy lotniskowca. Oba zakłady, które kwalifikują się do podjęcia tego wysiłku, to stocznie z Sankt Petersburga: Stocznia Bałtycka i Stocznia Północna.

Rachmanow wierzy, że uda się rozpocząć budowę lotniskowca jeszcze w tym roku. Nie wie jednak, kiedy może ona zostać ukończona. Według niego należy jednak wziąć pod uwagę przeciętny cykl projektowania i konstruowania okrętów tej klasy. Etap ten nie zakończy się wcześniej niż za dziesięć lat. Nie bez znaczenia będzie ograniczone doświadczenie Rosjan w budowie lotniskowców.

Jeszcze niedawno Rosjanie zamierzali rozpocząć konstrukcję lotniskowców dopiero w drugiej dekadzie XXI wieku. W połowie ubiegło roku opracowali jednak projekt nowego ciężkiego lotniskowca projektu 23000E (Sztorm). Dowódca rosyjskiej marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow oświadczył wówczas, że dołączenie Federacji Rosyjskiej do grona mocarstw dysponujących potężnymi lotniskowcami jest jedynie kwestią czasu.

Zobacz też: Rosyjskie marzenia o superlotniskowcu

(navyrecognition; fot. US Navy)