W dniu 11 marca 2016 roku, na terenie Ambasady Francji odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia współpracy pomiędzy firmami Radmor i Thales. Przy okazji tej rocznicy, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ambasady Francji, Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz obu firm świętowali dostarczenie przez Radmor dziesięciotysięcznej stacji radiowej PR4G do polskich użytkowników.

Radmor to przedsiębiorstwo o długoletniej historii i znakomitych, sięgających 1947 roku, tradycjach. Przez lata swojego istnienia firma dynamicznie rozwijała się, rozszerzała asortyment produkowanych urządzeń i świadczonych usług. Radmor jest największym polskim producentem sprzętu radiokomunikacji ruchomej UKF FM – oferuje produkty zarówno przeznaczone na rynek cywilny, jak i wojskowy.

Produkty Radmoru od lat służą wojskowym z całego świata. Radiostacje z Gdyni nie tylko znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego, lecz także w armiach innych członków NATO: Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii oraz w armiach państw pozaeuropejskich. Sprzęt ten służył wraz z polskimi żołnierzami na misjach zagranicznych w Iraku, Kosowie i w Afganistanie, gdzie przechodził chrzest bojowy i w dynamicznym środowisku działań wojennych dowodził swojej wartości.

Współpraca Radmoru z firmą Thales zaczęła się w 1996 roku, kiedy to polska spółka podpisała umowę kooperacyjną z francuską firmą Thomson, która później weszła w skład powstającej grupy Thales. W 1997 roku francuski partner dokonał transferu technologii radiostacji rodziny PR4G, które umożliwiły wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny taktyczny system łączności bezprzewodowej. Jedenaście lat później, w 2007 roku, Thales i RADMOR S.A. dokonały transferu technologii radiostacji rodziny PR4G- F@stnet. Przedstawiciele obydwu firm podczas uroczystości ogłosili wprowadzenie Geomux, najnowszej wersji sieciowego „waveformu” PR4G, w celu dalszego wsparcia procesu cyfryzacji Wojska Polskiego w dziedzinie C4ISR. Radmor oraz Thales wspólnie uczestniczą w ESSOR (European Secure Software Defined Radio), gdzie sześciu europejskich dostawców współpracuje na rzecz opracowania europejskiego standardu dla platform SDR oraz koalicyjnego „waveformu” sieciowego o wysokiej przepływności. W 2015 roku, dzięki wspólnemu zaangażowaniu zrzeszonych podmiotów, w szczególności Thales oraz Radmor, udało się zakończyć pierwszą fazę tego projektu.

– Dwie dekady współpracy z firmą Thales zaowocowały wieloma pozytywnymi zmianami w naszej firmie. Możemy oferować polskiej armii najnowocześniejszy sprzęt, nie tylko wyprodukowany, ale również udoskonalany u nas w Polsce. Współpraca dwustronna z Thalesem oraz ta prowadzona w ramach europejskiego projektu ESSOR, wzbogacają nas o wiedzę, umożliwiającą opracowanie narodowej platformy łączności spełniającej potrzeby Sił Zbrojnych RP. Mam nadzieję, że kolejne lata przyniosą obu naszym firmom wiele korzyści – Andrzej Synowiecki, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Radmoru.

– Thales jest obecny w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych. Udało się nam zbudować silne relacje z polskimi partnerami, czego Radmor jest doskonałym przykładem. Udana współpraca z Radmorem dała nam możliwość transferu naszych technologii i przedstawienia nowoczesnej oferty dla polskiej armii. Będziemy kontynuować naszą współpracę poprzez wspólne projekty w celu spełnienia potrzeb planu modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Współpraca z Radmorem jest doskonałym przykładem zaangażowania Thalesa w rozwój przemysłu w Polsce. Dostarczanie światowej klasy rozwiązań dla naszych klientów poprzez udane partnerstwo z polskimi przedsiębiorstwami jest kluczowym aspektem modelu operacyjnego naszej firmy – Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu Thales Polska.

(Informacja prasowa, fot. Thales)