3 marca z portu Sasebo w Japonii wyszedł śmigłowcowiec desantowy USS Wasp (LHD 1). Na jednostce po raz pierwszy zaokrętowana została sekcja sześciu F-35B z eskadry VMFA-121 stacjonującej w MCAS Iwakuni. Testy kwalifikacyjne pilotów w operowaniu z pokładu śmigłowcowca są przygotowaniem do zbliżającego się wiosennego patrolu jego zespołu po wodach południowo-wschodniej Azji.

Oprócz Lightningów II w skład standardowej grupy powietrznej Waspa wchodzi dwanaście MV-22B z eskadry VMM-265 „Dragons”, cztery CH-53E z HMH-466 „Wolfpack” oraz cztery AH-1Z i trzy UH-1Y z HMLA-369 „Gunfighters”. Wszystkie eskadry marines w trakcie rejsów podporządkowane są dowództwu jednostki Ospreyów, oznaczanej na ten czas VMM-265(R). Etatowo obsługą logistyczną śmigłowcowca i zadaniami ratownictwa morskiego zajmują się trzy MH-60S z eskadry HSC-22 „Sea Knights”.

6 lutego z San Diego w Kalifornii wyszły dwa niszczyciele typu Arleigh Burke serii Flight IIA, mające być osłoną Waspa i dwóch innych okrętów desantowych. Były to USS Sterett (DDG 104) i USS Dewey (DDG 105). Typowo każda z jednostek przenosi w hangarach dwa śmigłowce MH-60R, z których jeden skonfigurowany jest do walki z okrętami podwodnymi, drugi – do zwalczania celów nawodnych.

Początek rejsu był niezbyt szczęśliwy dla Steretta, gdyż wkrótce po wyjściu z portu z jego głównej przekładni napędowej zaczęły dochodzić niepokojące dźwięki. W efekcie okręt musiał zawrócić na naprawę i wypłynąć ponownie dwa dni później. W październiku zeszłego roku nieco więcej pecha miał Dewey, z którego na skutek awarii kilka kilometrów od kalifornijskich plaż wyciekło ponad 2500 litrów oleju.

USS Dewey (DDG 105) na Morzu Filipińskim w 2014 roku (US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class John Philip Wagner, Jr.)

USS Dewey (DDG 105) na Morzu Filipińskim w 2014 roku
(US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class John Philip Wagner, Jr.)

5 marca z portu San Diego wyszedł inny śmigłowcowiec desantowy z F-35B na pokładzie, USS Essex (LHD 2). Druga jednostka typu Wasp wraz z towarzyszącymi jej USS Anchorage (LPD 23) typu San Antonio i USS Rushmore (LSD 47) typu Whidbey Island jako pierwsza z grup desantowych przejdą pełny program zaawansowanego szkolenia w walce nawodnej SWATT, określany jako „Top Gun dla okrętów”.

Krajobrazu dopełniają mające się odbyć w dniach 8–14 marca wspólne ćwiczenia US Navy i Japońskich Morskich Sił Samoobrony pod nazwą „MultiSail”. W operacji weźmie udział krążownik typu Ticonderoga USS Antietam (CG 54), trzy niszczyciele typu Arleigh Burke: USS Curtis Wilbur (DDG 54), USS Benfold (DDG 65) i USS Mustin (DDG 89), oraz niszczyciel Fuyuzuki (DD-118) typu Akizuki.

Zobacz też: US Navy przetestowała nowy rodzaj grupy bojowej

(navy.mil, stripes.com, navaltoday.com; na fot. tytułowej USS Essex wychodzi z portu San Diego)

US Navy / Lt. Matthew A. Stroup