Wojska lotnicze Tajlandii zamówiły dwanaście samolotów szkolno-treningowych Beechcraft T-6C Texan II. Nowe maszyny będą wykorzystywane w szkole pilotów przy bazie lotniczej Kamphaeng Saen. Wersja dla Tajlandii będzie oznaczona T-6TH. Bangkok stanie się jedenastym zagranicznym użytkownikiem Texanów II.

Dostawy mają być realizowane na przełomie 2022 i 2023 roku, po wyszkoleniu pierwszych pilotów i techników w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze dwa egzemplarze mają dotrzeć do Tajlandii o własnych siłach, natomiast pozostałe dziesięć trafi na miejsce w częściach na pokładzie samolotów transportowych.

Transakcję zrealizuje przedsiębiorstwo Textron Aviation Defense, pod którego egidą działa obecnie marka Beechcraft. Wartość kontraktu – obejmującego także pakiet części zamiennych, system planowania misji, szkolenie i wsparcie użytkowania – wynosi 162 miliony dolarów.

Texany II początkowo będą służyć równolegle z flotą dwudziestu dwóch Pilatusów PC-9 w roli samolotów szkolenia podstawowego. Z czasem mają jednak całkowicie zająć miejsce szwajcarskich maszyn, co prawdopodobnie będzie się wiązało z kolejnym zamówieniem na T-6TH.

Tymczasem wiadomo, że Bangkok ma w planach zamówienie innych maszyn z tej samej rodziny – lekkich samolotów uderzeniowych AT-6E Wolverine. Tu również mówi się o dwunastu egzemplarzach, które Diehle prawdopodobnie zintegruje z pociskami powietrze–powietrze IRIS-T, używanymi już przez tajlandzkie F-5E, F-16A i JAS 39C. Wolverine’y zająć miejsce wiekowych L-39ZA/ART Albatrosów, które wykorzystywane są w roli zarówno maszyn szkolnych, jak i lekkich samolotów bojowych. Obecnie w służbie pozostają trzydzieści trzy sztuki.

Texany i Wolverine’y to prawdopodobnie jedyne nowe samoloty, których mogą się spodziewać w najbliższym czasie tajlandzkie wojska lotnicze. Jak pisaliśmy kilka miesięcy temu, pandemia COVID-19 podkopała plany budżetowe tamtejszego resortu obrony. Prawdopodobnie na dłuższy czas trafi na półkę między innymi program zakupu nowych samolotów transportowych.

Zobacz też: Rosja mogła testować w Arktyce sprzęt WRE

(flightglobal.com)

US Air Force / Tech. Sgt. Jeffrey Allen