Według strony internetowej IHS Jane’s Kamerun nabył dwanaście kołowych wozów bojowych Ratel w wersji podstawowej z działkiem kalibru 20 milimetrów od Republiki Południowej Afryki. Pierwsze pojazdy zostały dostarczone w grudniu 2015 roku, ale informacja pojawiła się w mediach kilka dni temu. Południowoafrykańskie Ratele trafiły do elitarnego kameruńskiego batalionu szybkiego interweniowania. Pojazdy zostały oddane do dyspozycji lekkich jednostek interwencyjnych rozmieszczonych w północnych prowincjach Kamerunu, gdzie wojsko prowadzi operacje przeciwko bojownikom organizacji terrorystycznej Boko Haram.

Ratel 20 jest standardową wersją opancerzonego pojazdu używanego głównie przez siły zbrojne Republiki Południowej Afryki. Pierwszy prototypowy pojazd pojawił się w lipcu 1974 roku, zaś cztery sztuki przedprodukcyjne zostały ukończone dwa lata później. Pierwsze modele seryjne otrzymały oznaczenie Mk 1, a potem były wielokrotnie modyfikowane. Na bazie podstawowej wersji powstało szereg wariantów specjalistycznych. Jednak obecnie Ratele są w odwrocie, wkrótce bowiem w południowoafrykańskich wojskach lądowych zostaną zastąpione przez transportery opancerzone Badger ICV (Infantry Combat Vehicle) wyprodukowane przez firmę Denel.

Ratel 20 uzbrojony jest we francuską wieżę z armatą automatyczną M693 kalibru 20 milimetrów i zamontowanym współosiowo po jej lewej stronie karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. Armata strzela pociskami przeciwpancernymi o efektywny zasięgu tysiąca metrów i odłamkowo-burzącymi (zasięg dwa tysiące metrów). Pojazd ten jest uzbrojony również w dwa dodatkowe karabiny maszynowe kalibru 7,62 milimetra. Jeden znajduje się tuż obok włazu dowódcy, drugi zaś z tyłu i zapewnia pokrycie ogniem obszaru za pojazdem. W kadłubie Ratela znajdują się również po cztery otwory strzelnicze z każdej strony. Załoga składa się z kierowcy, dowódcy, działonowego i siedmiu żołnierzy piechoty.

(armyrecognition.com; fot. Rick McCharles, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)