Węgierskie ministerstwo obrony zamówiło dwadzieścia śmigłowców Airbus H145M. Śmigłowce będą wyposażone w zintegrowany system uzbrojenia HForce. Ponadto Airbus zapewni szkolenie załóg i dostarczy pakiet wsparcia technicznego. Nie podano sumy kontraktu.

– To dla nas zaszczyt, że raz jeszcze mogliśmy przysłużyć się węgierskiemu ministerstwu obrony, które witamy dzisiaj jako nowego klienta na nasze śmigłowce H145M – powiedział Tom Enders z Airbusa. – Tym zamówieniem wzmacniamy wspaniałą i pełną zaufania współpracę z węgierskimi siłami powietrznymi, które w zeszłym roku zamówiły dwa A319. Airbus jest wdzięczny za zaufanie pokładane w naszych produktach.

H145M to lekki dwusilnikowy śmigłowiec wielozadaniowy, który może być wykorzystywany w misjach transportowych, ewakuacji medycznej, rozpoznawczych i uderzeniowych. Węgierskie śmigłowce będą wyposażone w system do desantowania metodą szybkiej liny, głowicę optoelektroniczną, częściowe opancerzenie, system kierowania ogniem i zestaw walki elektronicznej do samoobrony.

System HForce stworzony jest z myślą o rozszerzeniu możliwości maszyn lekkich i średnich o zdolność atakowania celów naziemnych i morskich oraz wolno poruszających się celów powietrznych. Dzięki temu śmigłowce będą mogły być uzbrojone w szeroki wachlarz uzbrojenia strzeleckiego i rakietowego – kierowanego i niekierowanego.

H145M został zamówiony przez siły zbrojne Tajlandii, Niemiec i Serbii. Ta ostatnia jest jednocześnie pierwszym i jedynym jak do tej pory użytkownikiem systemu HForce. Wśród dotychczasowych użytkowników śmigłowce odznaczają się bardzo wysoką sprawnością na poziomie 95%. Obecnie podstawę węgierskiego lotnictwa śmigłowcowego stanowią większe Mi-17.

Zobacz też: Rosjanie wyremontują węgierskie Mi-24W/P

(defence-blog.com, flightglobal.com)

Airbus Helicopters / Jerome Deulin