Ukraińska marynarka poinformowała, że 21 października dwa kutry patrolowe amerykańskiej straży wybrzeża typu Island – USCGC Cushing i USCGC Drummond – przybyły do Odessy na pokładzie statku towarowego Ocean Freedom. W 2018 roku zostały one przekazane za darmo Ukrainie, a ich nazwy zmieniono odpowiednio na Słowjańsk (P190) i Starobilśk (P191). Ukraina pokryła jedynie koszty remontu, szkolenia marynarzy i transportu obu jednostek.

Kutry typu Island zostały zbudowane w połowie lat osiemdziesiątych. Są wyposażone w działko automatyczne Bushmaster kalibru 25 milimetrów i dwa karabiny maszynowe M2HV kalibru 12,7 milimetra. Mają 168 ton wyporności, prędkość maksymalną 29,5 węzła, zasięg 3300 mil morskich, autonomiczność sześć dni, a załogę stanowi trzech oficerów i piętnastu marynarzy.

We wrześniu tego roku trzydziestu dwóch ukraińskich marynarzy ukończyło dziesięciotygodniowe szkolenie w USA przygotowujące do służby na kutrach typu Island. Po zakończeniu prac przygotowawczych obie jednostki rozpoczną służbę w ukraińskiej marynarce wojennej.

Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku ukraińska marynarka straciła dostęp do tamtejszych baz i część jednostek Floty Czarnomorskiej. Z tych względów od kilku lat prowadzone są działania mające na celu wzmocnienie ukraińskiej floty. W zeszłym roku rozpoczęły się negocjacje na temat pozyskania przez Ukrainę fregat rakietowych typu Oliver Hazrd Perry.

Zobacz też: Elbit Systems być może zmodernizuje ukraińskie MiG-i-29

(navaltoday.com)

ministerstwo obrony Ukrainy