Ministerstwo obrony narodowej Rosji poinformowało, że przełożono początek prac nad konstrukcją dwóch kolejnych wielozadaniowych okrętów typu Mistral na 2016 rok. Wcześniej w prasie pojawiły się pogłoski o planowanym zarzuceniu zakupu kolejnych okrętów. Zdementował je rzecznik prasowy korporacji stoczniowej OSK, który stwierdził, że z ministerstwa obrony nie wpłynęło żadne pismo dotyczące rezygnacji z projektu.

Na mocy umowy, którą Rosja i Francja podpisały w czerwcu 2011 roku, zdecydowano się na zakup dwóch okrętów. Wart 1,2 miliarda dolarów kontrakt zakłada możliwość rozszerzenia zakupu o kolejne dwie jednostki typu Mistral. Francuzi zgodzili się również na transfer technologii, a pierwszy pakiet techniczny został przekazany stronie rosyjskiej w styczniu bieżącego roku.

Zgodnie z umową, STX France przeprowadzi końcowy montaż kadłubów z 24 bloków produkowanych w Rosji. Pierwszy okręt, Władiwostok, powinien być gotowy w 2014 roku, a drugi, Siewastopol, w 2015 roku. Na mocy wstępnego kontraktu podpisanego z Bałtijskim Zawodem, dwie kolejne jednostki mają być budowane w Rosji. W osiemdziesięciu procentach będą składać się z rosyjskich komponentów.

Jako główne powody przełożenia konstrukcji Mistrali wskazuje się brak potrzeby pozyskiwania kolejnych okrętów tego typu. Co więcej, istotnym punktem będzie szacowana cena jednostek budowanych w Rosji. Według przedstawicielu resortu obrony, racjonalność nakazuje odpowiadać na potrzeby przejawiane przez marynarkę wojenną. Jeżeli ocena wydajności oraz przydatności będzie pozytywną, Rosjanie zdecydują się na budowę kolejnych okrętów. Odpowiedź pojawi się dopiero po wstępnej eksploatacji pierwszego Mistrala. Wtedy to podjęte zostaną decyzje o możliwej zmianie projektów, w taki sposób, aby dostosować go do rosyjskich warunków.

(en.rian.ru)