Airbus Helicopters dostarczył dwa pierwsze wielozadaniowego śmigłowce wojskowe H145M do niemieckich sił zbrojnych. Maszyny zostały oddane do dyspozycji Kommando Spezialkräfte (KSK), niemieckiego dowództwa sił specjalnych w Laupheim w Badenii-Wirtembergii w południowych Niemczech. Bundeswehra jako pierwszy użytkownik zamówiła piętnaście tych śmigłowców.

– Dzięki wyjątkowej wydajności i prawdziwej wielozadaniowości H145M jest odpowiedzią na wysokie wymagania naszych klientów – powiedział Wolfgang Schoder, prezes niemieckiego oddziału Airbus Helicopters. Dodał również, że śmigłowce dostarczono na czas i w ramach przewidzianego budżetu, a od czasu podpisania kontraktu do pierwszej dostawy minęły zaledwie dwa lata, co czyni ten projekt przykładem skutecznej współpracy z Bundeswehrą.

W czerwcu tego roku Bundeswehra przyznała Airbus Helicopters kontrakt, w myśl którego koncern zapewni siedmioletnie, kompleksowe wsparcie dla śmigłowców H145M. Zadaniem specjalistów firmy będzie zarządzanie, obsługa i naprawy, dostawy części zamiennych i zapewnienie zdatności do lotu H145M. Poza tym w maju 2015 roku otrzymał certyfikat Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA).

Śmigłowiec H145M to wersja militarna H145 przeznaczonego dla użytku cywilnego i służb porządku publicznego. Przeznaczony jest do wykonywania szerokiego spektrum misji wojskowych, takich jak transport, rozpoznanie, poszukiwanie i ratownictwo oraz ewakuacja rannych. Na H145M możliwe jest zamontowanie lin desantowych, które są potrzebne do wykonywania operacji specjalnych. Śmigłowiec otrzymał osłony balistyczne kabiny załogi, wojskową awionikę, samouszczelniające się zbiorniki paliwa i systemy samoobrony przed kierowanymi pociskami rakietowymi.

(airrecognition.com; fot. Charles Abarr, airbushelicopters.com)