28 października w bazie Batajnica opodal Belgradu wylądował samolot transportowy Ił-76TD z dwoma zmodernizowanymi czołgami podstawowymi T-72B1MS Biełyj Orioł. Rosjanie podarowali je na mocy porozumienia z grudnia 2016 roku o współpracy wojskowo-technicznej. Ogółem do Serii ma trafić trzydzieści zmodernizowanych czołgów tego typu. Nie podano jednak harmonogramu dostaw kolejnych wozów.

Prace modernizacyjne odbywały się w 61. Zakładzie Remontowym Broni Pancernej. T-72B1MS otrzymały między innymi panoramiczne celowniki PN-72 Sosna-U i PKP-72 Sokolnyj Głaz z kamerami termowizyjnymi trzeciej generacji Thales Catherine XP Thales Catherine FC o rozdzielczości 758×576. Ponadto czołg wyposażony jest w nowy zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z ciężkim karabinem maszynowym NSWT kalibru 12,7 milimetra. Zmodernizowany czołg T-72B1MS (Obiekt 184-1MS) pokazano po raz pierwszy publicznie w czerwcu 2012 roku.

23 grudnia 2016 roku premier Serbii Aleksandar Vučić i rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu podpisali umowę w sprawie przekazania bałkańskiemu państwu obszernej darowizny uzbrojenia, w tym sześciu myśliwców MiG-29 w trzech wersjach (jeden MiG-29A, trzy MiG-i-29S i dwa MiG-i-29UB).

Porozumienie zakładało również przekazanie trzydziestu czołgów T-72 i tyluż opancerzonych pojazdów rozpoznawczo-patrolowych BRDM-2. Do tamtego czasu Belgrad formalnie dysponował kompanią trzynastu czołgów tego typu w służbie linowej i prawie pięćdziesięcioma utrzymywanymi w rezerwie. 23 lipca 2019 roku dostarczono pierwsze dziesięć BRDM-ów-2M – również samolotami transportowymi do Batajnicy.

Ciekawostką jest, że w kwietniu 2018 roku rosyjski ekspert wojskowy Aleksiej Chłopotow wspominał o potencjalnej dostawie stu zmodernizowanych T-72B1MS dla sił zbrojnych Urugwaju. Chłopotow powiedział, że czołgi będą dostarczane do południowoamerykańskiego państwa w dwóch partiach po pięćdziesiąt sztuk. Od tamtego czasu w mediach nie było jednak oficjalnych informacji na temat przekazania tych maszyn.

Zobacz też: Serbowie zaprezentowali czołg M-84AS1

(topwar.ru)

Vitaly Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported