Indyjska Rada do spraw Zakupów Obronnościowych zatwierdziła kontrakt na osiemdziesiąt trzy lekkie samoloty bojowej HAL Tejas Mk. 1A dla tamtejszych wojsk lotniczych. Łączne zamówienia opiewają w tej chwili na 123 egzemplarze.

Hindustan Aeronautics Limited przygotowuje się właśnie do rozpoczęcia produkcji seryjnej. Pierwszą partię przedseryjną (dwadzieścia sztuk) zamówiono w 2006 roku, kolejne dwadzieścia w pełnej konfiguracji operacyjnej – w 2010. Prezes HAL-a zapowiada, że od 2018 roku jego przedsiębiorstwo będzie produkowało osiemnaście Tejasów rocznie, co oznacza, że w trochę ponad rok będzie można wyposażyć w komplet maszyn jedną eskadrę (stan etatowy dwadzieścia samolotów).

Pierwsze dwa Tejasy przekazano indyjskiemu lotnictwu 1 lipca tego roku. Pierwotnie do końca 2016 roku liczba Tejasów w służbie miała wzrosnąć do ośmiu, ale ostatecznie w grudniu HAL przekaże siłom zbrojnym tylko jedną maszynę.

Tejas Mk. 1A wyposażony jest między innymi w izraelski radar AESA Elta 2052, odbiornik paliwa do tankowania w powietrzu i zasobnik z osprzętem walki elektronicznej.

(flightglobal.com; fot. Sergey Krivchikov na licencji GNU FDL, Version 1.2, via Wikimedia Commons)

Sergey Krivchikov, GNU FDL, Version 1.2