Lockheed Martin otrzymał warte 332 miliony dolarów zamówienie od US Army na produkcję jedenastej transzy kierowanych pocisków rakietowych MLRS (GMLRS). Kontrakt dotyczy produkcji rakiet GMLRS Alternative Warhead, GMLRS Unitary, a także rakiet ćwiczebnych o obniżonym zasięgu (Reduced-Range Practice Rockets, RRPR) dla wojsk lądowych, Korpusu Piechoty Morskiej oraz na rzecz programu Foreign Military Sales dla Izraela, Finlandii, Jordanii i Singapuru. Prace zostaną wykonane w zakładach Lockheeda w Camden w stanie Arkansas oraz w Dallas. Przewiduje się, że wszystkie dostawy zostaną zrealizowane do marca 2018 roku.

– Składając zamówienia na amunicję z rodziny MLRS, w tym pociski GMLRS Alternative Warhead, nasi krajowi i międzynarodowi klienci okazują stałe zaufanie do tego sprawdzonego bojowo systemu – powiedział Ken Musculus, wiceprezes do spraw pocisków taktycznych Lockheed Martin Missiles and Fire Control. – Kierowany pocisk MLRS jest godny zaufania, niezawodny i dostępny cenowo – dodał.

GMLRS to pocisk rakietowy odporny na warunki atmosferyczne, umożliwiający szybkie skierowanie go do walki i prowadzenie precyzyjnych uderzeń poza zasięgiem większości obecnych broni konwencjonalnych. Nowy pocisk GMLRS Alternative Warhead był pierwszym rodzajem amunicji zbudowanym z myślą o celach powierzchniowych, ale bez efektu niewybuchów, w zgodzie z polityką Departamentu Obrony dotyczącą amunicji kasetowej. Rakiety GMLRS Unitary znacznie przekraczają wymagany wskaźnik niezawodności operacyjnej i zyskały reputację dostępnych kosztowo. Z kolei pociski RRPR pozwalają załogom szkolić się w realistycznych warunkach z użyciem rakiet wyposażonych w prawdziwe silniki o obniżonym zasięgu lotu, co sprawia, że są one idealne do zastosowania na mniejszych poligonach.

W warunkach operacyjnych każdy pocisk GMLRS jest zamknięty w kontenerze startowym MLRS i odpalany z wyrzutni Lockheed Martin HIMARS albo pojazdów rodziny M270. GMLRS ustanowiono jako międzynarodowy program współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Francją, Niemcami, Włochami i Wielką Brytanią. Pozostali międzynarodowi klienci to między innymi Japonia, Bahrajn, Finlandia, Izrael, Jordania, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

(informacja prasowa, fot. Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl)