Maszyna, która jest zakorzeniona w lotnictwie Stanów Zjednoczonych od końca lat 60. ubiegłego wieku, nadal będzie spełniać swoje zadania. UH-1N Huey, bo o nim mowa, będzie służył przez następne 30 lat. Chęć przedłużenia żywotności tego helikoptera związany jest z anulowaniem planów dotyczących kupna całkiem nowych jednostek, które miałyby je zastąpić.

USAF zaapelował do przedsiębiorstw przemysłu obronnego o sugestie, w jaki sposób zwiększyć wytrzymałość, zasięg działania, szybkość, nawigację oraz możliwości komunikacyjne, aby spełnić wymagania Pentagonu dotyczące zadań dla wymienionej jednostki. Zmodernizowane helikoptery będą przeznaczone do ochrony międzykontynentalnych rakiet balistycznych w północnej części USA.

Helikoptery te wykorzystywane są do obsługi baz ze strategicznymi pociskami atomowymi. W ramach tej funkcji wykonywane są przede wszystkim loty transportowe, łącznikowe, obserwacyjne. Hueye są wykorzystywane również do transportowania urzędników państwowych nad Waszyngtonem. Co więcej ich zadaniem jest także ewakuacja najwyższych urzędników rządowych z Waszyngtonu w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej w regionie.

Według ekspertów modernizacja obecnej wersji tych helikopterów może okazać się dużym wyzwaniem, ponieważ zwiększenie wagi tej jednostki poprzez dodanie nowego sprzętu lub silników może ograniczyć jego zasięg działania, szybkość i wytrzymałość.

(defensenews.com)