W marcu w północno-wschodnim rejonie Szwecji odbędą się międzynarodowe ćwiczenia pod nazwą „Northern Wind”. W czasie zimnej wojny spodziewano się, że w rejonie ćwiczeń – w okolicy miejscowości Haparanda, Överkalix i Boden – nastąpi przez terytorium Finlandii radziecki atak na Szwecję. W manewrach weźmie udział około 10 tysięcy żołnierzy, z których 7 tysięcy będzie pochodziło z innych państw.

Najwięcej, bo 4500 żołnierzy, przyśle Norwegia, a Finlandia oddeleguje ich 1500. Skład narodowy manewrów będą uzupełniali Brytyjczycy i Amerykanie, którzy zaangażują głównie lotnictwo. Będą to największe ćwiczenia szwedzko-fińskie. Ich przeprowadzenie jest elementem realizacji międzyrządowego porozumienia o współpracy wojskowej obu państw.

Fińskie siły zbrojne oddelegują do ćwiczeń około 500 pojazdów wojskowych, które pokonają drogę z Tornio do Haparandy. Będą one pochodziły z brygady pancernej, brygady Kainuu, brygady Pori i brygady lekkiej piechoty (Jääkäriprikaati). Natomiast Norwegowie wyekspediują oddziały ze swojej jedynej brygady, które do rejonu manewrów pokonają drogę z Narwiku przez Kirunę. Największą jednostką gospodarzy będzie 192. Batalion Zmechanizowany, który liczy 800 żołnierzy.

Manewry potrwają od 18 do 27 marca.

Zobacz też: Wielkie ćwiczenia szwedzkiej obrony terytorialnej

(thebarentsobserver.com)

Soldatnytt, Creative Commons Attribution 2.0 Generic