W środę wieczorem filipińskie wojska lądowe odebrały siedemdziesiąt siedem gąsienicowych transporterów opancerzonych M113A2. Pojazdy dostarczono drogą morską do portu w zatoce Subic u zachodnich wybrzeży wyspy Luzon w prowincji Zambales na Filipinach, dawnej bazy lotniczej i morskiej US Naval Base Subic Bay.

To nie koniec dostaw amerykańskich pojazdów wojskowych. Kolejny tydzień przyniesie następną dostawę trzydziestu siedmiu M113A2. Amerykańska ambasada w Manili poinformowała, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca roku filipińskie siły zbrojne otrzymają całość darowizny: 114 pojazdów. Dostawy realizowane są w ramach programu Excess Defense Articles i wzmocnienia filipińskich wojsk zmechanizowanych.

Według Amerykanów pojazdy trafiłyby do odbiorcy znacznie wcześniej, ale brakowało funduszy na transport. Ich zapewnienie leżało w gestii filipińskiego ministerstwa obrony, które opłaca również koszty ewentualnej modernizacji i remontów. Po zakończeniu dostaw liczba pojazdów tego typu używanych przez filipińską armię zwiększy się do 343. Wszystkie pojazdy, które przypłyną do wyspiarskiego państwa w południowo-wschodniej Azji, zostaną poddane przeglądowi i najprawdopodobniej wyposażone w stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

Oprócz amerykańskich transz Filipińczycy oczekują zakończenia dostaw transporterów opancerzonych modernizowanych przez izraelski Elbit Systems. Koszt prac nad dwudziestoma ośmioma przyszłymi filipińskimi pojazdami M113A2 wynosi dwadzieścia milionów dolarów.

(armyrecognition.com; fot. Staff Sgt. Shane A. Cuomo, U.S. Air Force, via Wikimedia Commons)