Według norweskiej platformy medialnej NRK rosyjska Flota Północna rozpoczęła największe od czasów zimnej wojny ćwiczenia okrętów podwodnych. Zakres manewrów jest również zimnowojenny.

Ćwiczenia miały rozpocząć się w ubiegłym tygodniu i były już w trakcie podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Norwegii Siergieja Ławrowa i Ine Eriksen Søreide. W morze miało wyjść dziesięć okrętów podwodnych, w tym osiem o napędzie atomowym. Uwagę dziennikarzy zwróciła bardzo duża aktywność w bazie lotniczej Andøya.

Zarówno norweskie lotnictwo, jak i wywiad wojskowy chętnie dzielą się informacjami. Znana ma być lokalizacja sześciu rosyjskich jednostek. Dwie z nich mają znajdować się na zachód od Wyspy Niedźwiedziej, a dwa kolejne – na wschód i południe od niej. Z kolei dwa atomowe okręty projektu 945 lub 945A mają przebywać w północnej części Morza Norweskiego.

Z tego, co wywnioskowała NRK, wynika, że ćwiczenia mają potrwać dwa miesiące, a w ich trakcie rosyjskie jednostki mają zademonstrować zdolność do pokonania GIUK i dotarcia w pobliże wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. GIUK to umowna linia biegnąca od Grenlandii, przez Islandię do Wielkiej Brytanii (stąd nazwa: Greenland, Iceland, United Kingdom). W zimnowojennej doktrynie NATO właśnie tam miano powstrzymać radzieckie okręty podwodne usiłujące przedrzeć się na północny Atlantyk.

Jest też druga, defensywna strona ćwiczeń. Rosyjskie jednostki operują wzdłuż linii tworzonej przez Svalbard, Wyspę Niedźwiedzią i północne wybrzeże Norwegii. Dozór tego odpowiednika GIUK miał zapobiec wtargnięciu okrętów NATO na Morze Barentsa, w strefę tak zwanego bastionu arktycznego, chroniącego radzieckie bazy i bezpieczne strefy operacyjne okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi.

Są to kolejne w tym miesiącu ćwiczenia będące powrotem do przeszłości. W ramach „Steadfast Noon” Sojusz Północnoatlantycki ćwiczył lotnicze taktyczne uderzenia jądrowe. Z kolei manewry „Grom”, przeprowadzone na północy Rosji, objęły wykorzystanie różnorodnych środków przenoszenia broni jądrowej.

Zobacz też: Arktyczne kłopoty NATO

(nrk.no)

US Navy