Niemal sto samolotów z dziewięciu państw weźmie udział w dwunastodniowych ćwiczeniach „Arctic Challenge Exercise”, które odbędą się na północy Szwecji, Norwegii i Finlandii.

W tym tygodniu swój udział w manewrach potwierdziło fińskie lotnictwo, które wyasygnuje w tym celu szesnaście samolotów F/A-18 Hornet. Ogółem kraj ten posiada sześćdziesiąt dwa takie myśliwce.

Poza Finlandią w manewrach wezmą udział samoloty ze Szwecji, Norwegii, Szwajcarii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i maszyny należące do NATO. Poza Szwecją, Finlandią i Szwajcarią wszystkie wymienione kraje należą do NATO, natomiast te trzy państwa są zaangażowane w program Partnerstwo dla Pokoju.

Większość lotów będzie odbywać się nad Szwecją. Fińskie myśliwce startować będą z baz Rovaniemi w Finlandii i Bodo w Norwegii. Ćwiczenia przewidują używanie ostrej amunicji przeciwko celom lądowym i powietrznym, ale w tej części manewrów fińskie samoloty nie będą brały udziału. Poza tym lotnicy będą ćwiczyć loty na małych wysokościach, unikanie artylerii przeciwlotniczej i tankowanie w powietrzu.

Szwedzi wyślą na ćwiczenia szesnaście Gripenów, Norwegowie dziesięć F-16, Amerykanie także F-16, Francuzi Mirage 2000, Niemcy Eurofightery, Szwajcarzy F/A-18, a NATO AWACS-a. Manewry potrwają do 5 czerwca.

(defense-aerospace.com, fot. Maciej Hypś, Konflikty.pl)