Przełom sierpnia i września bieżącego roku to okres, w którym na morzach i oceanach królują lotniskowce.

29 sierpnia na Atlantyku rozpoczęły się wspólne ćwiczenia grup lotniskowców USS Abraham Lincoln (CVN 72) i USS Harry S. Truman (CVN 75). Dwie jednostki typu Nimitz (na zdjęciu) i ich osłona mają na pokładach ponad setkę samolotów, w tym najnowsze myśliwce F-35C, i blisko czterdzieści śmigłowców.

31 sierpnia na Morzu Południowochińskim odbyły się manewry, w których wzięły udział amerykański lotniskowiec USS Ronald Reagan (CVN 76) typu Nimitz i japoński niszczyciel śmigłowcowy Kaga (DDH 184) typu Izumo. Eskortę jednostek stanowią krążownik USS Antietam (CG 54) typu Ticonderoga oraz niszczyciele USS Milius (DDG 69) typu Arleigh Burke, Inazuma (DD 105) typu Murasame i Suzutsuki (DD 117) typu Akizuki.

W stronę wybrzeży Stanów Zjednoczonych, w celu przeprowadzenia testów z F-35B, zmierza brytyjski lotniskowiec HMS Queen Elizabeth (R08). Jednym z priorytetów podczas rejsu ma być ochrona flagowej jednostki przed rosyjskimi okrętami podwodnymi. Ponieważ fregata HMS Monmouth (F235) nie zapewni jej w wystarczającym stopniu, wspomagana ma być w tym przez okręty podwodne Royal Navy i US Navy.

Nie próżnują także Chińczycy, których lotniskowiec typu 001A z końcem sierpnia wyszedł z portu w Dalianie w prowincji Liaoning. Lotniskowiec, prawdopodobnie w asyście między innymi przechodzącego właśnie testy niszczyciela typu 055, ma przeprowadzić na Morzu Żółtym kolejną fazę prób.

Podczas drugiego w tym roku rejsu sprawdzane mają być napęd i stery lotniskowca, w tym jego zdolność do rozwijania prędkości maksymalnej i wykonywania zakrętów. Na okręcie przypuszczalnie testowane będą też uzbrojenie oraz systemy elektroniczne, lotnicze i awaryjne, co mogłoby umożliwić jego przekazanie do służby 1 października 2019 roku, w 70. rocznicę powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Zobacz też: Japonia myśli o pokładowych F-35B

(navy.mil, scmp.com, savetheroyalnavy.org)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Brian M. Brooks