Chorwacka firma Ðuro Ðaković i fińska Patria podpisały umowę, której przedmiotem będzie produkcja i dostawę wielozadaniowych kołowych wozów bojowych Patria AMV w układzie 8×8 do państw trzecich. Łączna wartość kontraktu wynosi 29 milionów dolarów.

Oba przedsiębiorstwa już kiedyś współpracowały ze sobą. W lipcu 2007 roku chorwackie ministerstwo obrony zamówiło 126 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV w układzie 8×8 dla wojsk lądowych. Wyprodukowaniem zajęło się przedsiębiorstwo chorwackie, zaś dostarczycielem technologii byli Finowie. Dostawy zakończyły się w połowie 2013 roku. Wszystkie pojazdy znajdują się w służbie.

Podpisana 14 kwietnia 2016 roku umowa ramowa o współpracy na rynkach trzecich daje możliwość sprzedaży pojazdów wyprodukowanych przez chorwackie przedsiębiorstwo państwom trzecim. – Dla Ðuro Ðaković jest to pierwsza szansa na eksportu produktów przemysłu obronnego po prawie trzydziestu latach, przedsiębiorstwo wyprodukowało i wyeksportowało czołgi M-84 do Kuwejtu. Umowa z Patrią stanowi kluczowy dowód udanej współpracy między obu przedsiębiorstwami i wierzę, że to nie koniec podobnych projektów – powiedział Tomislav Mazal, prezes zarządu chorwackiej firmy.

Đuro Đaković jest chorwackim przedsiębiorstwem z główną siedzibą w mieście Slavonski Brod położonym we wschodniej Chorwacji. Nazwę wzięło od jugosłowiańskiego komunisty z okresu międzywojennego.

Zobacz też: Patria oczyszczona z zarzutów korupcyjnych

(armyrecognition.com; fot. Ex13, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons CC-BY-SA-2.5)

Ex13, via Wikimedia Commons na licencji Creative Commons CC-BY-SA-2.5