Służba prasowa przedsiębiorstwa Kongsberg Defense & Aerospace poinformowała o zawarciu kontraktu z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki (DALO) na dostawy zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberg Protector RWS. Umowę podpisali Pål Bratlie, wiceprezes Protech Systems, i szef działu zamówień dla wojsk lądowych DALO, pułkownik Christian Ishøj.

Duńskie wojska lądowe otrzymają sprzęt za równowartość 270 milionów koron norweskich (niespełna 114 milionów złotych). Dania stanie się dwudziestym trzecim użytkownikiem systemu. W oficjalnym komunikacie nie podano jednak rozmiarów zamówienia i nie wiadomo, ile transporterów będzie wyposażonych w nowy zsmu.

Co więcej, nie ma informacji odnośnie do wersji modułu, który może być nośnikiem szerokiej gamy uzbrojenia, w tym z karabinami maszynowymi kalibru 5,56, 7,62 i 12,7 milimetra, granatnikami automatycznymi kalibru 25 i 40 milimetrów, a także przeciwpancernymi pociskami kierowanymi.

Wybrane w drodze przetargu moduły uzbrojenia przeznaczone są dla transporterów opancerzonych Piranha V, które Kopenhaga pozyskała na podstawie kontraktu podpisanego w styczniu 2016 roku. Pierwsze egzemplarze DALO odebrała w maju 2017 roku. Służyły one do testów i szkolenia kierowców. W kwietniu poinformowano o przekazaniu dowództwu duńskich wojsk lądowych pierwszych pojazdów. Od tamtego czasu istniała konieczność zapewniania odpowiedniego uzbrojenia, aby mogły podjąć służbę liniową.

Zobacz też: Kongsberg przebuduje transportery M113 na zestawy przeciwlotnicze

(materiały prasowe Kongsberg Defense & Aerospace)

materiały prasowe Kongsberg Defense & Aerospace