Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab poinformowała o odpaleniu kierowanego pocisku rakietowego RBS15 przez okręt patrolowy RTOP-42 Dubrovnik typu Helsinki. Do udanego wystrzelenia doszło 19 października podczas ćwiczeń HARPUN 16.

– Chorwacja jest dla nas ważnym klientem, z którym współpracujemy od wielu lat i to strzelanie jest mocnym dowodem wysokich umiejętności marynarki wojennej tego kraju oraz niezawodności naszego systemu – powiedział Michael Höglund, szef marketingu i sprzedaży w jednostce biznesowej Saab Dynamics.

– Strzelanie potwierdziło zdolności chorwackich sił zbrojnych do wykorzystania pocisków RBS nie tylko z platform lądowych, ale także na morskim teatrze działań. To ważny krok w zakresie rozbudowywania naszego potencjału obronnego – powiedział Generał Drago Matanović, zastępca dowódcy chorwackiego sztabu generalnego.

Ćwiczenia HARPUN 16 to główny sprawdzian zdolności operacyjnych Marynarki Wojennej Chorwacji. Odbywały się w dniach 16–23 października na wodach Adriatyku w pobliżu chorwackiej wyspy Dugi Otok i Žirje, należącej do archipelagu Szybenickiego. Przeprowadzane są w celu zwiększenia zdolności operacyjnych w zakresie planowania i realizacji wspólnych operacji w złożonym środowisku morskim. Podczas manewrów szczególny nacisk położono na realizację strzelania pociskami przeciwokrętowymi i precyzyjne uderzenia na cele morskie.

Dubrovnik jest jednym z dwóch okrętów patrolowych typu Helsinki zamówionych przez Chorwację w 2007 roku, przy okazji zakupu 84 kołowych transporterów opancerzonych Patria AMV w układzie 8 × 8. Dwa okręty – Oulu i Kotka – zostały wycofane ze służby przez fińską marynarkę wojenną odpowiednio w 2005 i 2007 roku i następnie zakupione przez Patrię. Do Splitu dotarły drogą morską w styczniu 2009 roku. Eks-Oulu został nazwany Vukovar, zaś eks-KotkaDubrovnik.

Zobacz też: Chorwacja chce system NASAMS

(informacja prasowa; fot. materiały prasowe Saaba)

materiały prasowe Saaba