Pierwsze japońskie targi uzbrojenia z prawdziwego zdarzenia – DSEI 2019 – obfitują w nowości z lokalnego przemysłu zbrojeniowego. Mitsubishi Heavy Industries oprócz demonstratora technologii transportera opancerzonego ujawniło także więcej informacji na temat niszczycieli 30DX budowanych dla Morskich Sił Samoobrony.

MHI zdobyło kontrakt na projekt i budowę fregat – w japońskiej klasyfikacji niszczycieli – nowego typu w sierpniu 2017 roku. Koncern wykorzystuje opracowany z myślą o eksporcie projekt fregaty 30FF. Japonia planuje zamówić osiem okrętów, z których sześć zbuduje Mitsubishi z Mitsui jako podwykonawcą, a pozostałe dwa dostarczy Mitsui z Mitsubishi jako podwykonawcą.

Prace nad pierwszą parą ruszyły w stoczni MHI w Nagasaki pod koniec ubiegłego roku. Okręty mają zostać zwodowane w listopadzie przyszłego roku, a przekazanie Morskim Siłom Samoobrony planowane jest na rok 2022. Kolejne 30DX mają wchodzić do służby parami w rocznych odstępach. Niewykluczone, że zamówienie rozrośnie się do łącznie dwudziestu dwóch okrętów.

Na przestrzeni lat nie zmieniły się podawane dane 30DX. Wyporność standardowa okrętów wynosić będzie 3,9 tysiąca ton, długość – 132,5 metra, a szerokość – 16 metrów. Siłownia w układzie CODAG złożona z pojedynczej turbiny gazowej Rolls-Royce MT30 i pary silników wysokoprężnych MAN 12V28/33D STC ma pozwolić na osiąganie prędkości około 30 węzłów.

Doprecyzowano natomiast skład uzbrojenia. Do znanego zestawu armaty kalibru 127 milimetrów, rakietowego zestawu obrony bezpośredniej SeaRAM i pocisków przeciwokrętowych nowej generacji dołączyła morska wersja systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu typu 03 Chū-SAM Kai. Co ciekawe Chū-SAM jest wymieniany osobno z szesnastoma pionowymi wyrzutniami umieszczonymi na dziobie.

Okręty mają także otrzymać dodatkowe wyposażenie zgodne z duchem czasu. Na stanowisku dowodzenia wykorzystywana będzie rzeczywistość rozszerzona i dookolny ekran pokrywający wszystkie ściany. Stanowisko ma być zintegrowane z bojowym centrum informacji i centralą kierowania maszynownią. Do tego 30DX będą przenosić nawodne i podwodne bezzałogowce.

Odbywające się w dniach 18–20 listopada DSEI 2019 to pierwsze japońskie targi uzbrojenia poświęcone wszystkim rodzajom wojsk. Z racji restrykcyjnych przepisów dotyczących eksportu uzbrojenia, zniesionych dopiero w roku 2014, nie organizowano tego typu imprez. Szlaki przecierały targi MAST Asia zorganizowane po raz pierwszy w roku 2015, są one jednak poświęcone wyłącznie systemom morskim.

Zobacz też: Pierwsza fregata FFX-II w służbie

(janes.com, reuters.com)

ATLA