Wczoraj w stoczni Kawasaki Heavy Industries w Kobe zwodowano okręt podwodny Tōryū. Jest to dwunasta jednostka typu Sōryū, a jednocześnie druga wyposażona w akumulatory litowo-jonowe.

Budowa Tōryū rozpoczęła się w styczniu roku 2017, przekazanie jednostki Morskim Siłom Samoobrony planowane jest na marzec roku 2021. Pierwszym okrętem typu Sōryū, który otrzymał akumulatory litowo-jonowe, jest Ōryū, zwodowany w październiku ubiegłego roku.

Decyzja o wykorzystaniu akumulatorów litowo-jonowych zapadła w roku 2014. Wywołało to początkowo spore kontrowersje, gdyż niepewne jeszcze rozwiązanie miało zająć na okrętach podwodnych typu Sōryū miejsce sprawdzonego napędu niezależnego od powietrza z silnikami Stirlinga. Problemy z nowymi akumulatorami udało się w końcu przezwyciężyć, ale liczba okrętów, które je otrzymały, została ograniczona z czterech do dwóch.

Akumulatory litowo-jonowe mają podwoić zasięg okrętów pod wodą. Zdecydowano, że rozwiązanie to stanie się standardem dla japońskich okrętów podwodnych. Do tej pory zbudowano dwanaście jednostek typu Sōryū, ale niewykluczone jest zamówienie kolejnych. Obecnie mówi się o dwóch lub trzech dodatkowych okrętach.

Zobacz też: Nowy typ japońskich okrętów podwodnych – 29SS

(navalnews.com)

Kawasaki Heavy Industries