W środę, 16 maja, swój pierwszy i do tego udany lot odbył drugi prototyp chińskiego myśliwca V generacji J-20.

Jak podała agencja Xinhua samolot wystartował o godzinie 14.49 czasu lokalnego i wykonał trwający 20 minut dziewiczy lot. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem chińskich miłośników lotnictwa oraz internautów, sama Xinhua zebrała po różnych portalach i blogach około 20 zdjęć samolotu o numerze kodowym 2002. Internauci donoszą, że 2002 na kilka dni przed lotem wykonywał kołowania na przyzakładowym lotnisku Chengdu Aircraft Industry Corporation.

W stosunku do pierwszego egzemplarza nie zaobserwowano istotnych zmian w wyglądzie zewnętrznym, co oznacza, że ogólna konstrukcja samolotu spełnia oczekiwania. Ciekawe informacje uzyskał dziennik Globar Times od zastrzegającego sobie anonimowość źródła z chińskich sił powietrznych. Wedle tych informacji badania prowadzone na pierwszych prototypach mają dotyczyć głównie konstrukcji płatowca i napędu, na następnych egzemplarzach ma być testowana awionika oraz „bardziej dojrzałe jednostki napędowe”. Potwierdza to, że Chiny nie są jeszcze w stanie produkować silniki spełniające wymagania stawiane myśliwcom V generacji (jak chociażby prędkość przelotowa powyżej 1 Ma). „Jak do tej pory prototypy J-20 są bardziej demonstratorami technologii. Trudno powiedzieć, kiedy ten samolot wejdzie do służby” dodaje źródło.

Pierwszy prototyp J-20 został oblatany w styczniu 2011 i zdążył już odbyć serię lotów próbnych, łącznie z symulacją manewrów stosowanych w walce powietrznej.

(Globar Times)