Jak podaje strona Breaking Defense, amerykańska kadra dowódcza i analitycy są coraz bardziej strapieni tym, jak mogłaby wyglądać współczesna wojna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami lub Rosją – albo Chinami i Rosją jednocześnie. W ich ocenie potencjalny przyszły konflikt rozwijałby się szybciej i szerzej, bez podziału na teatry działań czy fronty, i mógłby ciągnąć się dłużej niż wszelkie starcia zbrojne znane z historii najnowszej. W skrócie scharakteryzowano tę wizję jako „drugą wojnę światową na amfetaminie”.

Scenariusz taki, nakreślony przez członka Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, generała Josepha Dunforda, za pośrednictwem jego asystenta, wiceadmirała Franka Pandolfe’a, sugeruje, że irracjonalne byłoby nastawianie się na konflikty o ograniczonym czasie trwania. Jako przykład podaje obecną wojnę z terroryzmem.

Większość analityków uważa, że przy skuteczności obecnego uzbrojenia wojna mogłaby trwać tygodnie albo miesiące. Pandolfe i Dunford twierdzą jednak, iż troska o ludność, infrastrukturę i interesy handlowe walczących stron mogłyby ją ograniczać co do miejsca i czasu, zmieniając jej naturę z wojny totalnej w niekończące się pasmo krótkich, acz intensywnych potyczek.

Według nich we współczesnym konflikcie nie sprawdziłby się obecny podział amerykańskich sił zbrojnych na dowództwa obejmujące poszczególne obszary. Wojna rozprzestrzeniałaby się bowiem z prędkością pożaru, łamiąc sztucznie ustalone podziały i nie dając czasu na przygotowania. Cyberataki i walka radioelektroniczna poprzedzałyby zmasowane uderzenia precyzyjne na niespotykaną dotąd skalę. Byłaby także intensywnie prowadzona wojna psychologiczna, gdyż w internecie nastąpiłby zalew faktów, mistyfikacji i propagandy przekazywanych odbiorcom niemal w czasie rzeczywistym.

Brzmi to wszystko niepokojąco podobnie jak opis walk pomiędzy Oceanią, Eurazją i Wschódazją w wydanej po raz pierwszy w 1949 roku słynnej powieści George’a Orwella „Rok 1984”. Warto jednak mieć nadzieję, że ten scenariusz nigdy się nie spełni.

(breakingdefense.com; na ilustracji fikcyjna mapa świata z powieści „Rok 1984”)

Twisp / MichaelsProgramming, domena publiczna